Jasna i Ciemna strona Losu

Z Baza wiedzy - magiaimiecz.eu
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żeton Jasnej strony Losu
Żeton Ciemnej strony Losu

Opis

Fae wyłoniły się ze swojej tajemniczej ojczyzny i zmieniły bieg losu na zawsze. Rozszerzenie Las wprowadza nowe zasady Losu, które zastępują normalne zasady z gry podstawowej. Jeśli gracze korzystają z tego rozszerzenia, muszą stosować się do nowych zasad Losu. Mogą z nich korzystać również podczas rozgrywek bez wykorzystania tego rozszerzenia.
Każdy żeton Losu po jednej stronie ma kolor złoty, a po drugiej kolor ciemnoniebieski. Strona ze złotym kolorem to jasna strona Losu. Strona z kolorem ciemnoniebieskim to ciemna strona Losu.
Gracz może wydać jeden żeton Losu (odłożyć go na odpowiedni stos), aby po wykonaniu rzutu ponowić rzut jedną kością (może to zrobić tylko raz na dany rzut). Gracz może wykorzystać Los w poniższych sytuacjach:

  1. Podczas rzutu za ruch.
  2. Podczas rzutu ataku.
  3. Podczas rzutu wykonywanego w wyniku polecenia zawartego na karcie lub obszarze planszy.

Gracz może wydać żeton jasnej strony Losu, aby ponowić tylko ten rzut kością, który wykonał jego Poszukiwacz.
Gracz może wydać żeton ciemnej strony Losu, aby ponowić tylko ten rzut kością, który wykonał inny Poszukiwacz.
Gracz, który właśnie wykonał rzut kością, może wydać żeton jasnej strony Losu, aby ponowić ten rzut, zanim inny gracz będzie mógł wydać żeton ciemnej strony Losu, aby zmusić go do ponowienia tego rzutu.
Jeśli gracz wykonał ponowny rzut kością na skutek wydania żetonu Losu, musi zaakceptować nowy wynik. Nie można wydać następnego żetonu Losu (ani jasnej, ani ciemnej strony), aby po raz kolejny ponowić ten sam rzut kością.
Jeśli gracz rzuca kilkoma kośćmi naraz (na przykład podczas Gry ze Śmiercią w Krainie Wewnętrznej), można wydać żeton Losu (jasnej lub ciemnej strony), aby ponowić rzut tylko jednej kości.
Żeton Losu umieszczony na karcie uważa się za zwykły żeton i nie jest on traktowany ani jako żeton jasnej ani ciemnej strony Losu dopóki znajduje się on na karcie. Jeśli gracz otrzymuje żeton Losu i umieszcza go na karcie (lub wydaje go z karty), może go otrzymać (lub wydać) jako żeton jasnej lub ciemnej strony Losu.
Każdy Poszukiwacz rozpoczyna grę z liczbą żetonów Losu równą początkowej wartości Losu, znajdującej się na karcie Poszukiwacza. Poszukiwacz decyduje (osobno dla każdego żetonu), czy rozpoczyna grę z żetonem jasnej czy ciemnej strony Losu.
Gracz nie może wydawać żetonów Losu, aby ponawiać rzuty ataku istot ani żadnych innych rzutów wykonywanych przez istoty.

Odzyskiwanie i otrzymywanie Losu

Poszukiwacz nie może odzyskać punktów Losu powyżej swojej początkowej wartości Losu. Jeśli zaś ze spotkania wynika, że Poszukiwacz otrzymuje punkty Losu, może wziąć żetony powyżej swojej wartości Losu. Kiedy Poszukiwacz otrzymuje lub odzyskuje punkty Losu, musi zdecydować czy umieści żeton Losu jasną czy ciemną stroną ku górze. Jeśli Poszukiwacz otrzymuje lub odzyskuje punkty jasnej strony Losu, musi umieścić żeton losu jasną stroną ku górze. Jeśli Poszukiwacz otrzymuje lub odzyskuje punkty ciemnej strony Losu, musi umieścić żeton losu ciemną stroną ku górze.

Powiązanie z Losem

Niektóre karty posiadają efekty powiązania z Losem, które wywierają różny wpływ na Poszukiwaczy, zależnie od tego czy jest on po jasnej stronie Losu, po ciemnej stronie Losu,jest niezwiązany z Losem lub też bez Losu. Efekt powiązania z Losem występuje w treści karty po symbolu P lub O. Efekt powiązania z Losem występujący po symbolu P to efekt powiązania z jasną stroną Losu. Efekt powiązania z Losem występujący po symbolu O to efekt powiązania z ciemną stroną Losu. Poszukiwacz jest po jasnej stronie Losu, jeśli posiada więcej żetonów jasnej niż ciemnej strony Losu.
Poszukiwacz po jasnej stronie Losu musi rozpatrywać ze spotykanych kart efekty powiązania z jasną stroną Losu. Ponadto ze swoich Przedmiotów, Przyjaciół i Zaklęć może rozpatrywać efekty tylko jasnej strony Losu. Nie może rozpatrywać efektów ciemnej strony Losu.
Poszukiwacz jest po ciemnej stronie Losu, jeśli posiada więcej żetonów ciemnej niż jasnej strony Losu.
Poszukiwacz po ciemnej stronie Losu musi rozpatrywać ze spotykanych kart efekty powiązania z ciemną stroną Losu. Ponadto ze swoich Przedmiotów, Przyjaciół i Zaklęć może rozpatrywać efekty tylko ciemnej strony Losu. Nie może rozpatrywać efektów jasnej strony Losu.

Poszukiwacz jest niezwiązany z Losem

Poszukiwacz jest niezwiązany z Losem, jeśli posiada taką samą liczbę żetonów jasnej i ciemnej strony Losu. Poszukiwacz niezwiązany z Losem ignoruje wszystkie efekty powiązania z Losem. Ponadto nie może rozpatrywać efektów powiązania z Losem ze swoich Przedmiotów, Przyjaciół i Zaklęć.
Poszukiwacz jest bez Losu, jeśli nie posiada żadnych żetonów Losu. Poszukiwacz bez Losu musi rozpatrywać ze spotykanych kart ostatni w treści efekt powiązania z Losem. Ponadto nie może rozpatrywać efektów powiązania z Losem ze swoich Przedmiotów, Przyjaciół i Zaklęć.
Efekty powiązania z Losem występujące na kartach Zdarzeń, Wrogów, Nieznajomych i Miejsc są rozpatrywane w momencie spotkania karty, chyba że jej treść mówi inaczej. Efekty powiązania z Losem występujące na kartach Przedmiotów, Przyjaciół i Zaklęć są rozpatrywane w sposób wskazany na karcie.
Przykład: Zwiadowca dotarł głęboko w Krainę Lasu i napotkał ohydnego fomorianina, posiadającego efekt powiązania z Losem, który należy rozpatrzyć po pokonaniu tego Wroga. Najpierw Zwiadowca podejmuje walkę z fomorianinem. Po ciężkiej bitwie, Zwiadowca wygrywa i rozpatruje efekt powiązania z Losem pokonanego fomorianina. Ponieważ Zwiadowca jest po jasnej stronie Losu, rozpatruje efekt powiązania z jasną stroną Losu. Skutkiem tego nie może zachować karty fomorianina jako trofeum i musi ją odrzucić.